LPG HAKKINDA
CNG Nedir
CNG (Compressed Naturel Gas / Sıkıştırılmış Doğalgaz ) Nedir ?

CNG (Compressed Naturel Gas) sıkıştırılmış doğalgaz (SDG)'dır. Evlerde ve sanayide kullanılan ve min. 2 max. 20 bar basınçla doğalgaz şebekesinden gelen, CNG kompresörü vasıtasıyla 200 bar basınçla sıkıştırılarak araçlara dolumu yapılan gazdır.

NEDEN CNG KULLANMALIYIZ ?
CNG yakıt olarak 650 C'de yanan bir gaz olup, patlama tehlikesi bulunmamaktadır. CO oranı % 0 olduğu için çevreye dost bir alternatif yakıttır.

Avrupa Birliğinin egzost emisyon standardı olan Euro5'i işlem görmeden sağlayan tek yakıttır. Rezervi tükenmekte olan petrole karın 130 yıllık bilinen rezervi olan doğalgazın, konutlarda ve sanayide kullanımı dışında ulaştırma sektöründe de kullanılması alternatif yakıt olma özelliğini cazip hale getirmektedir. Diğer yandan ülkemizin sözleşmelerle satın almayı taahhüt ettiği ve parasını ödemekte olduğu doğalgazın, %30'nun kullanılabiliyor olması ülke ekonomisine çok büyük mali bir külfet getirmektedir.

ALTERNATİF YAKITLAR NELERDİR?
Bugüne kadar ekonomik olarak kullanıma sunulan alternatif yakıtlar etanol, metanol, LPG, elektrik, CNG ve Hidrojendir. Dünya'da petrol rezervlerinin azalması alternatif yakıtları ana yakıt haline haline getirmiştir. Ham petrolden üretilen benzin, dizel, LPG gibi yakıtlar yerini CNG ve Hidrojene bırakmaktadır.

DİĞER YAKITLARLA KARŞILAŞTIRILMASI
CNG (SDG) benzinle çalışan araçlarda %60 - %70 oranında lpg ile çalışan araçlarda ise %30 daha tasarrufudur. Ayrıca istasyonlarda depolama yoktur. Motora hiç bir zararı olmayan CNG kullanımında ortalama 35-40 bin km. de bir yağ değişimi yapılmaktadır. Motor ömrünü uzatmaktadır.

Ülkemizin doğalgaz transferi açısından dünyada önemli bir konumu vardır. Bu nedenle yakın bir gelecekte doğalgazın hemen hemen her sektörde kullanılması ulaşım ve sanayide önemli oranda tasarruf sağlayacaktır.

CNG NASIL KULLANILIR?
CNG, araçların imalatı sırasında veya kullanım aşamasında özel tesisat (Kit) monte edilerek kullanılır. Araç üzerinde yapılan değişiklikler, standartlara uygun olarak araç tadil montaj yönetmeliğine göre tescil edilir. Çifte yakıt ile çalışan araçlarda yakıt seçimi her an yapılabilir. Motorin, LPG ve benzin kullanıldığında soğuk havalarda ortaya çıkan motor çalıştırma problemi CNG'de yaşanmaz.

CNG NEREDEN DOLDURULUR?
CNG özel olarak imal edilmiş istasyonlarda güvenle ve dünya teknolojisi ile doldurulur. İstasyonlarda araçlara doldurulan doğalgaz, dağıtım şebekesinden gelen botaş tarafından ithal edilmiş doğalgazdır İstasyonlar doğalgazı aynı boru hattından ve aynı kalitede almaktadır.

CNG Kullanan Araçlar;
Otomobiller,
Şehir içi ve Şehirlerarası otobüsler
Şehir içi taşıma araçları
Ağır vasıtalar
Askeri ve kamu hizmet araçları
Araç filoları
Deniz ve kanal taşıtları (Her türlü tekne, feribot, deniz taksi)
Trenler
Motorsikletler
Uçaklar
Ve bilinen tüm motorlu araçlar.
BİZİ TAKİP EDİN !

  Şeker Mah. 6102 Cad. No:75 Kocasinan-KAYSERİ

  Tel: 0 (352) 331 25 57

  Faks: 0 (352) 331 94 26

  Email: info@ozoto.com.tr

Copyright © 2014 Tüm hakları saklıdır.